Saç Ekimi

Saç ekimi, çeşitli nedenlerle kaybedilmiş saçların yerine yeni saçların konulmasını hedefleyen operasyondur. İsimlendirme genel olarak saç ekimi olsa da sakal, kaş, kirpik ve daha nadir olarak diğer vücut bölgelerine de kıl transferi yapılabilir. Saç ekimi için hastanın kendi saç/vücut kılları alınarak eksiklik olan bölgeye transfer edilir. İlk saç ekimi, 1930’ larda Japonya'da yapılmaya başlanmış, yıllar geçtikçe de işleme dair yöntemler gelişmiştir. Gelişen teknoloji sayesinde, hasta söylemediği sürece ekim olduğunu anlamayacağınız doğallıkta saç restorasyonu yapabilmek mümkün hale gelmiştir.

Ankara'da saç ekimi & fiyatı

Ankara'da saç ekimi yaptırmak ya da fiyat öğrenmek için 0535 457 84 99 numaralı telefondan mesai saatlerinde bize ulaşabilirsiniz. Tüm sorularınızı iletişim sayfasındaki formu kullanarak ya da linke tıklayarak Whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz.

En sık görülen saç ekimi nedeni, erkek tipi saç dökülmesidir. Bu dökülme tipi, erkeklerin %30-50’ sini etkiler. Kalıtsal özellikler gösterebilen bu saç dökülme tipi sadece erkekleri değil kadınları da etkileyebilir. Erkek tipi saç dökülmesi olan bireylerde başın arkasında, ensenin üzerindeki alanda bulunan hormonlardan etkilenmeyen saçlar alınır ve saç kaybı olan alanlara ekilir. Ekilen saçlar, hormonlardan etkilenmediği için incelmez ve dökülmezler. Tabi ki saç/kıl kaybının tek nedeni bu tipte dökülme değildir. Birçok tıbbi durumda da kayıp yaşanabilir ve uygun vakaların tedavisi için saç ekimi uygulanabilir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Öncelikle hastamızla karşılıklı konuşarak hastamızın beklentilerini öğreniriz. Sonra yine karşılıklı fikirlerimizi sunarak birlikte ön hat saç çizgisi planlar ve buna uygun çizimlerimizi yaparız. Sonrasında saç ekimi için gereken ilk aşamaya geçeriz. Genellikle ensenin üzerindeki bölgede bulunan, hormonlardan etkilenmeyen kılların kökleri alınır. Kıl alınan bölge, yani donör (verici) bölgeden alınan kıl kökleri “greft” diye adlandırılır. Donör bölgede yeterince saç yoksa saçlı derinin diğer kısımları ve/veya bazı vücut kılları da ekim için kullanılabilir. Alınan greftler, saç kaybı olan alanda özel tekniklerle açılmış kanallara yerleştirilir. Saç kaybı olan alanın büyüklüğüne göre de- ğişmekle birlikte işlem genellikle birkaç saat içinde tamamlanmış olur. İşlem, lokal anestezi altında gerçekleştirilir. İşlem tamamlandığında donör bölgeye pansuman yapılarak hasta taburcu edilir. İşlem sonrası ağrı hissedilmesi beklenen bir durum de- ğildir. İşlem sonrası, üçüncü gün kliniğimizde sargılar açılır ve ilk yıkama yapılır. Hasta, genellikle işlemden sonra en fazla bir hafta içinde işine dönebilir.

Saç Ekimi İçin Hangi Yöntemi Kullanıyoruz?

Greft Alımı Biz kliniğimizde greftleri almak için kıl foliküllerinin (greft) teker teker alınmasını sağlayan FUE (Folliküler Ünite Ekstraksiyonu) yöntemini kullanıyoruz. İşlem sırasında kullandığımız mikro motor da işlem süresinin kısaltılmasını sağlıyor. Greftler alınırken her yerden tek tek, eşit miktarda ve düzgün dağılımda alındığı için geride FUT yöntemindeki gibi bir iz kalmaz.

Kanalların Açılması

Saç ekimi işleminin bir diğer önemli noktası, greftlerin ekileceği kanalların açılmasıdır. Gerçekçi ve doğal bir görünüm için kanallar, saçın doğal yönünde ve saç açısı korunarak uygun sıklıkta açılmalıdır. Kliniğimizde kanal açmak için safir uç kullanıyoruz. Safir uç kullanımı, kanal açılırken saçlı deriye hasar verilmesinin önüne geçerek bölgenin klasik yöntemden çok daha kısa sürede iyileşmesine imkân verir. Kanalların ön saç çizgisinde normalde de olduğu gibi minimal düzensizlikler göstermesine, saçın tepe bölgesindeki alana (halk arasında sakar diye adlandırılan bölge) kanalların bir helezon oluşturulacak şekilde açılmasına dikkat edilmesi çok daha doğal bir görünüm için gereklidir.

Greftlerin Saklanması ve Yerleştirilmesi

Greftler alındıktan sonra kanallara yerleştirilene kadar geçen sürenin kısa tutulması, ekilen saçların tutması için önemlidir. Kliniğimizde greftlerin toplanması, dizilerek kanallara yerleştirilmek için hazırlanması geniş bir ekip tarafından yapılır. Dizilen greftler, besleyici bir sıvı içerisinde 4 derecede saklanır ve en kısa sürede greftlerin kanallara yerleştirilmesine başlanır. Yapısal olarak bir saç greftinin içinde 1-4 kıl olur. Greftler yerleştirilirken ön saç çizgisindeki ilk iki sıradaki kanallara 1-2 saç içeren, arkadaki kanallara ise 3-4 saç içeren greftlerin yerleştirilmesi gerçeğe en yakın görüntüyü sağlamak için önemlidir.

Saç Ekimi Günü Sizi Neler Bekliyor?

Saç ekimine geldiğinizde saç ekimi ünitemizin hostesi sizi karşılar; size işlem hakkında bilgi verir; işlem onam formunu size takdim eder ve sorularınız olursa sorularınızı yanıtlar. Bu işlem bittikten sonra ekim hazırlığı için saç ekibine yönlendirilirsiniz. Sizin fikir ve beklentileriniz de göz önünde bulundurularak uzmanımız tarafından çizim ve planlama yapılır. Bu planlama, hem ön hat saç çizginizi belirleme hem de ekilecek saç köklerinin hangi bölgelere ne sıklıkta yerleştirileceği ve sayısı hakkında ayrıntılı bilgi içerir. Planlamayı takiben saçlarınız kısaltılır, işlem alanına lokal anestezi uygulanır ve işleme başlanır. Saç folikülleri alınırken çapları 0,6-0,7-0,8 mm arasında değişen punchlar kullanılır.

İşlem sırasında özel motorlar da kullanılabilir. Çıkartılan ve toplanan greftler uygun şekilde dizilir ve özel solüsyonlarda bekletilerek ekim süresince canlı kalmaları sağlanır. Greftlerin toplanmasından hemen sonra ekilecek bölgeye kanalların açılması işlemine başlanır. Bu esnada dikkat edilecek en önemli husus, saç köklerinin sıklığı ve yönüdür. Açılan kanallar ile transfer edilen kıl köklerinin uyumu, doğal bir görünüme sahip olabilmeniz için çok önemlidir. Bu da ekibin profesyonelliği ve tecrübesiyle doğru orantılı olarak işlemi çok daha başarılı kılmaktadır.

İşlem, ekilecek alanın genişliği ve greft sayısına göre 4-10 saat arasında sürebilir. Bu süre içerisinde molalarda kahve ve yemek ikramlarımızın yanı sıra zamanın sizin için keyifli geçmesini sağlamak için film izlemek veya müzik dinlemek için gerekli teknolojik altyapımız ve Wi-Fi hizmetimiz de mevcuttur. İşlem tamamlandıktan sonra pansuman yapar ve sizi üç gün sonra kontrole gelmek üzere taburcu ederiz.

Uygulamadan Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Uygulama sonrasında ekim bölgesine gösterilecek özen, ekimin başarısının önemli belirleyicileri arasındadır. Bölge, darbelerden, sürtünmelerden ve güneş ışığından özellikle ilk 10 gün dikkatle korunmalıdır. Doku iyileşmesinin yavaşlamaması ve ilaç etkile- şimlerinden sakınmak için ilk 10 gün sigaradan ve alkolden uzak durulmalıdır. İlk saç yıkamanız, işlemden sonraki 2. veya 3. günde kliniğimizde yapılır. Ekim yapılan bölgede ilk 1 ay saçların kesilmemesi gerekir. Ayrıca ilk 1 ay ağır egzersiz yapılmamalı, hamam ve saunadan uzak durulmalıdır. Ekim sonrası kontrol sıklıkları ve destek tedaviler, size özel belirlenecek ve ekibimiz sizi düzenli takip edecektir.

Ankara'da saç ekimi yaptırmak ve fiyat almak için bize ulaşın

Öncelikle saç ekimine uygun olup olmadığınızının belirlenmesi gereklidir. Kliniğimizde yapılacak ön görüşme ücretsizdir. Fiyat kişiye göre değişiklik göstermektedir. Detaylı bilgi ve sorularınız için 0535 457 84 99 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

×
Hemen Ara