Kepçe Kulak Estetiği (Otoplasti)

Kepçe Kulak Estetiği (Otoplasti)

Kepçe Kulak Estetiği, diğer adıyla Otoplasti, kulak kepçesi görünümünün düzeltilmesi için yapılan ameliyata verilen isimdir. 

Halk arasında kepçe kulak olarak da bilinen, çok belirgin görünümlü kulak kepçesi ve doğuştan gelen veya travma-kaza sonrası oluşmuş bozuk görüntü olan kulak kepçesi ve kulak memesi otoplasti ameliyatı ile düzeltilerek yeniden şekillendirilebilir. 

Kepçe kulak özellikle çocukluk çağında sosyal ve ruhsal açıdan olumsuzluklara neden olabilir. Okul hayatında ergenlik öncesi ve sırasında akran zorbalığı problemi yaşayan çocukların sıkça şikayetçi olduğu bu durumdan kolay bir operasyonlar kurtulmak mümkündür. Bu sebeple genel olarak otoplasti ameliyatları için en doğru zamanın okul öncesi olduğu kabul edilmektedir. Yetişkin bireylerde ise dezavantaj olarak algılanabilen bir görünümden kurtulmak adına kişinin kozmetik iyileştirmeler yaparak kulak kepçesini kapamaya çalışması sosyal hayatını olumsuz etkilemektedir.


Ameliyat Öncesi Değerlendirme

Ameliyat öncesi kişinin beklentileri iyi anlaşılıp tıbbi veriler ışığında gerekli açıklamalar şeffaf olarak kişiye anlatılır. İşlem sonrası beklentiler ve olabilecek sonuçlar beraberce değerlendirilip doyurucu bir karar verilmelidir.

Çocuklarda 6 yaşın altında çok önerilmeyen kepçe kulak operasyonu çok fazla da zamana yayılmamalı, aksi takdirde çocuğun yaşayacağı travmatik sosyal iletişim sıkıntılarını göz önünde bulundurmak gereklidir.

Ameliyat

Genç ve çocuk hastalarda kıkırdak esnekliği göz önünde bulundurularak şekillendirme dikiş nezaretinde yapılabilir. Fazlalık yapısı mevcutsa çıkartılabilir. Kulak arkası görünmeyen alından ufak bir kesi yapılır. Sonuç odağı ve estetik kaygılara uygun dikiş materyalleri ile kapatılır.

Kepçe kulağı düzeltmeye yönelik birçok farklı ameliyat tekniği bulunmaktadır. Çocuklarda veya genç hastalarda, kıkırdak esnekliği fazla olduğu için şekillendirme dikişlerle yapılabilir. Kıkırdağa istenen şekli vermek için belirli bazı alanlar işaretlenerek katlanabilir, inceltilerek zayıflatılabilir; fazlalık olan kıkırdak veya yumuşak doku varsa çıkarılabilir. Uygulanan teknikten bağımsız olarak, kulak arkası kıvrımından bir kesi yapılır. Daha sonra bu kesi, estetik sonuç ve sağlamlık gözetilerek seçilen uygun dikiş materyalleri ile kapatılır. 

Ankara'da Kepçe Kulak Estetiği (Otoplasti) & Fiyatı

Ankara'da hydrafacial yaptırmak ya da fiyat öğrenmek için 0532 064 12 12 numaralı telefondan mesai saatlerinde bize ulaşabilirsiniz. Tüm sorularınızı iletişim sayfasındaki formu kullanarak ya da linke tıklayarak Whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

×
Hemen Ara