Hangi Yaşta Saç Ekimi?

Hangi Yaşta Saç Ekimi?

Hangi yaşta saç ekimi yapılmalı sorusu, özellikle saç dökülmeleri sorunu ile karşılaşan ve çok daha gür saçlara ulaşmak isteyen kişiler tarafından merak edilir. 18 ila 65 yaş aralığında saç ekimi yapılabilir. Bu aralık, saç ekiminde başarıyı doğrudan etkiler. Daha erken ya da geç dönemlerde yapılan ekimlerde istenilen sonuçlara ulaşmak mümkün olmayabilir. Fakat saç ekiminde yaşanan gelişmeler, her yaşta etkili sonuçlar veren saç ekim yöntemlerinin kullanılmasını sağlamıştır. Bu nedenle farklı yaşlarda da başarılı sonuçların elde edilmesi olanaklıdır.

Saç Ekimi için İdeal Yaş Nedir?

Saç ekiminin 18 yaş sonrasında uygulanması tavsiye edilir. Bunun nedeni, 18 yaşından daha küçük bireylerde estetik uygulamaların etik olmamasıdır. Fakat yine de saç ekimi 18 yaş altı kişilerde uygulanacaksa mutlaka ailelerden izin belgesi istenir. Hangi yaşta saç ekimi yapılmalı sorusu dahilinde 65 yaş ve sonrasında canlı saç hücrelerinde azalma meydana gelir. 65 yaş üstü bireylerde yapılan saç ekiminde istenilen başarı elde edilemeyebilir.

Erken Yaşta Saç Ektirmek Mantıklı mı?

Hangi yaşta saç ekimi yapılmalı, erken yaşta saç ektirmek mantılı mı soruları dahilinde erken yaşlarda daha etkili saç ekimlerinin yapıldığını belirtmek mümkündür. Canlı saç hücrelerinin yoğun olduğu bu dönemlerde, sağlıklı saç köklerine ulaşmak çok daha kolaydır. Saç ekimi prosedüründe donör bölgeden saç kökleri alınır ve saçsız alana nakledilir. Saç köklerinin sağlıklı olması, saçsız alanda yeni saçların oluşumunu tetikler.

Saç Ekimi Her Yaşa Uygun mu?

Fiziksel ya da psikolojik engeli bulunmayan bireylerde saç ekimi rahatlıkla yapılır. Bununla birlikte hastada sağlıklı saç köklerinin ne kadar olduğu da önemlidir. Eğer donör bölgede sağlıklı ve dökülmeye dirençli saç kökleri mevcutsa, saçsız alanda daha gür bir görünüm elde edilebilir. Bu nedenle hangi yaşta saç ekimi sorusu dahilinde her yaşta saç ekiminin yapılabileceğini belirtmek mümkündür. 18 yaş altı bireylerde etik kaygılar nedeniyle saç ekimi tavsiye edilmez. Bununla birlikte 65 yaş üstü bireylerde sağlıklı saç kökleri azalmaya başlar. Dolayısıyla en ideal aralık 18 ila 65 yaş arası olacaktır.

Paylaş
×
Hemen Ara